...
UWAGA! SKLEP OBECNIE PODCZAS ZATOWAROWANIA. PRZED ZAKUPAMI PROSIMY O KONTAKT W CELU WERYFIKACJI STANÓW I CEN.
+48603779488
pulsoksymetr napalsowy model 50D

Covid a saturacja

Covid a saturacja krwi

Covid a saturacja krwi – co to znaczy? Czy sprawdzając poziom saturacji krwi możesz dowiedzieć się o zakażeniu? Jaki poziom saturacji może świadczyć o zakażeniu Covid 19? Jeżeli mam wynik negatywny testu na Covid, to niski poziom saturacji krwi o czym może świadczyć? Co to jest saturacja krwi? W prostych słowach odpowiem na te pytania w niniejszym artykule.

Za WHO (World Health Organization) dowiesz się, że każdy przypadek COVID-19 ma indywidualny przebieg. Powszechnie u większości zarażonych rozwiną się objawy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. W takich przypadkach zakażeni wyzdrowieją bez konieczności pobytu w szpitalu. Najczęściej występujące objawy COVID 19 to: gorączka, suchy kaszel, zmęczenie. Rzadziej: ból mięśni, ból gardła, biegunka, zapalenie spojówek, ból głowy, utrata smaku lub węchu, wysypka skórna lub przebarwienia palców u rąk i stóp. Podczas ciężkich objawów: trudności w oddychaniu lub duszności, ból lub ucisk w klatce piersiowej, utrata mowy lub zdolności ruchowych.

Saturacja krwi – co to jest?

Saturacja krwi to inaczej poziom natlenowania krwi. Ogólnie rzecz biorąc, podczas oddychania wprowadzamy tlen do płuc naszego organizmu. W płucach tlen wiąże się z komórkami hemoglobiny, a dalej trafia do całego organizmu. Hemoglobina daje kolor czerwony naszej krwi. Natlenowanie krwi odbywa się w sposób ciągły, gdyż następują kolejne wdechy tlenu. Powyższe parametry umożliwiają wykonanie optycznego badania poziomu natlenowania krwi.

W skrócie, badaniami saturacji krwi zajmuje się nauka: pulsoksymetria. Natomiast badania poziomu saturacji krwi możemy wykonać w warunkach domowych urządzeniami zwanymi pulsoksymetrami. W celu ułatwienia obsługi urządzenia i uzyskania wyniku wprowadzono na rynek, do użytku domowego, pulsoksymetry napalcowe o zasilaniu bateryjnym. Takie urządzenia znajdują się w ofercie naszego sklepu, zobacz tutaj.

pulsoksymetr napalcowy model 50D badanie
Pulsoksymetr naalcowy model 50D podczas badania

Poziom saturacji krwi

pulsoksymetr napalsowy model 50D
Pulsoksymetr napalcowy model 50D widok ogólny

Jak widzisz na sąsiednim zdjęciu, podczas badania pulsoksymetr w miejscu oznaczonym %SpO2 (kolor żółty) wskaże poziom saturacji krwi. Następnie w miejscu PI% (kolor niebieski) poziom perfuzji, a przy PRbpm tętno. Dodatkowo wyświetli wskaźnik poziomu zasilania baterii oraz falę PLETH (koloru czerwonego) wskazującą w formie graficznej prędkość fali tętna. Godnym zwrócenia uwagi jest fakt, że opisywany pulsoksymetr napalcowy model 50D posiada certyfikaty CE i ROHS. Dokument certyfikatu CE składa się z 35 kart.

Saturacja krwi normy

Biorąc pod uwagę, że badanie przeprowadza dorosły człowiek, wyniki badania pulsoksymetrem poniżej 95% powinny już sygnalizować konieczność skonsultowania się z lekarzem. Z zasady normą saturacji krwi dla zdrowego człowieka jest wskazanie na poziomie 95-99%.

Warto tutaj nadmienić, że lekarze polecają prowadzenie dzienniczka wyników badań. Często taka dokumentacja jest wsparciem do postawienia diagnozy.

 

Poziom saturacji krwi poniżej 95% może skutkować hipoksją lub sinicą. Jeżeli chodzi o hipoksję to najczęściej objawia się: dusznością, przyśpieszonym oraz płytkim oddechem, niewyraźną wymową i widzeniem, trudnością w poruszaniu się, utratą przytomności. Natomiast sinica powoduje błękitne zabarwienie skóry, tkanek. Przy wynikach badań saturacji krwi poniżej 85% objawy najczęściej występują w ustach i języku.

Jak pokazano wyżej objawy hipoksji przypominają niektóre zakażenia COVID 19. Dlatego badanie wykonywane za pomocą pulsoksymetru jest wsparciem w szybkim ustaleniu stanu zapalnego naszego organizmu. Lekarze z SOR-ów zalecają samodzielne wykonywanie badań pulsoksymetrem. Jeżeli przeprowadzone testy na COVID 19 dają negatywne wyniki, a saturacja krwi jest poniżej 95% może to skutkować stanami zapalnymi opisanymi wyżej. Warto zapamiętać, że pulsoksymetr napalcowy jest lekki, poręczny oraz skuteczny. Pomoże Ci w szybkim zdiagnozowaniu choroby. A co za tym idzie zwiększy szanse na wyleczenie.

Zainteresował cię ten post, subskrybuj

 

pulsoksymetr napalcowy model 50D
Pulsoksymetr napalcowy model 50D wraz z bateriami AAA

 

Dodaj komentarz

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping
Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.