...
UWAGA! SKLEP OBECNIE PODCZAS ZATOWAROWANIA. PRZED ZAKUPAMI PROSIMY O KONTAKT W CELU WERYFIKACJI STANÓW I CEN.
+48603779488

Jaki system alarmowy.

Jaki system alarmowy?

Jaki system alarmowy? Takie pytanie zadaje każdy Inwestor. Tak wbrew pozorom, czy prowadzisz dużą inwestycje, budujesz zakład produkcyjny, hale magazynowe, czy remont mieszkania w bloku, każdy zastanawia się jak zabezpieczyć mienie. Pierwsza myśl – system alarmowy. Różnorodność produktów powoduje prawdziwy zawrót głowy. Producenci oferują coraz to ciekawsze rozwiązania i większe możliwości – z których praktycznie i tak nie będziemy korzystali.

Dlaczego? Eksperci branży security zwracają uwagę, że alarmy wykorzystywane są w 5-10% swoich możliwości. Na czym nam najbardziej zależy decydując o montażu alarmu? System alarmowy musi być skuteczny. Powinien reagować na zagrożenie bezpieczeństwa naszego mienia i wysyłać powiadomienia pod wskazane adresy. Dużym plusem jest przyjazny interfejs i łatwość w obsłudze przez smartfona. Tutaj możemy kierować powiadomienia na własny telefon komórkowy, sąsiadów, rodziny czy wskazanej agencji ochrony.

Tutaj powstają kolejne pytania. Z jakich elementów składa się system alarmowy? Jaki wybrać przewodowy czy bezprzewodowy, a może mieszany?

Skład systemu alarmowego

Sercem każdego systemu jest centrala alarmowa, którą możemy porównać z komputerem. Do obsługi centrali używamy manipulatora, naszej klawiatury. W centrali programujemy cały system alarmowy, ustanawiamy statusy poszczególnych elementów, przechowywane są i przetwarzane wszystkie sygnały. Dalsze elementy to czujniki przesyłające odpowiednie sygnały do centrali. Do wyboru mamy szeroką gamę czujników: ruchu, zalania wodą, gazu, zbicia szkła, temperatury, optycznych dymu, wibracyjne i wiele, wiele innych. Powyższe elementy stanowią wejścia do centrali. Czyli to są sygnały zbierane przez centralę.

Natomiast wyjścia to elementy wychodzące z centrali w celu wysłania sygnału. Do tych elementów należą sygnalizatory wewnętrzne oraz zewnętrzne, moduły komunikacyjne, nadajniki radiowe lub GPRS agencji ochrony.

Całość zamyka zasilanie awaryjne czyli akumulatory. Traktowane przez użytkowników jako zło konieczne są równie ważnym elementem systemu alarmowego. Odpowiednio dobrany akumulator pozwala na pracę alarmu podczas awarii zasilania elektrycznego lub chwilowych spadków napięcia.

Alarm przewodowy czy bezprzewodowy, a może mieszany?

Na etapie budowy czy remontu nieruchomości najlepiej instalować system alarmowy przewodowy. Po remoncie musielibyśmy przyjąć do wykonania ciężkie i uciążliwe prace jak kucie bruzd lub zamykanie przewodów w listwach czy peszlach. Komunikacja centrala – czujnik po przewodzie jest pewna i informuje o stanie łączności. Centralę instalujemy przy skrzynce elektrycznej, a przewody rozkładamy gwiaździście. Z centrali każde urządzenie ma własną linię. Zaletą systemu jest możliwość współpracy centrali i manipulatora z urządzeniami różnych producentów. Ważnym jest by czujka wysłała komunikat o zdarzeniu szybko dotarł do centrali. Ta prawidłowo go odczytała i zareagowała wysyłając sygnał pod wskazany adres.

W systemach alarmowych bezprzewodowych najczęściej centralę alarmową zasilamy 230V. Sporadycznie spotkamy wyłącznie zasilanie bateryjne. Pozostałe urządzenia jak: klawiatura, czujki, sygnalizatory zasilamy bateryjnie. Urządzenia łączą się z centralą wewnętrzną, szyfrowaną, siecią. Alarm jest łatwy w montażu i demontażu. Baterie w urządzeniach wymieniamy zgodnie z zaleceniami producenta, przeważnie co pół roku.

Często montujemy dwa rodzaje systemów alarmowych mieszanych. Pierwszy to kompletne systemy dedykowane do czujek przewodowych i bezprzewodowych. Drugie rozwiązanie wykorzystuje centralę, klawiaturę i sygnalizatory przewodowo. Natomiast do centrali alarmowej podłączamy odbiornik, który łączy się z czujkami bezprzewodowymi w pomieszczeniach.

Podsumowanie. Jaki system alarmowy?

Obecnie wszystkie przedstawione wyżej rozwiązania wykorzystujemy w ochronie mienia. Czujki prawidłowo reagują na zagrożenie i przez indywidualną linię z centralą wysyłają zaprogramowane sygnały. Centrale alarmowe posiadają możliwość podłączenia do każdej lokalnej agencji ochrony prowadzącej usługę monitoringu. Przez odpowiednie moduły komunikacyjne przygotowane są również do zdalnej obsługi przez użytkownika.

Jeżeli mamy możliwość położenia okablowania, to najlepiej byłoby wykorzystać taką możliwość. Praktycznie można wykonać montaż alarmu w dwóch etapach. Pierwszy ułożenie okablowania, drugi – po pracach wykończeniowych – montaż urządzeń, programowanie.

Godnym polecenia system alarmowy jest rozwiązanie mieszane. Jest to wykorzystanie urządzeń przewodowych i bezprzewodowych w jednym systemie. Wtedy wykorzystujemy urządzenia przewodowe do zabezpieczenia mienia. W razie rozbudowy wystarczy podłączyć urządzenia transmisyjne i czujniki bezprzewodowe.

System przez kartę sim w centrali bądź module komunikacyjnym umożliwia sterowanie z poziomu urządzeń mobilnych.

Zatem jak zauważyliście w tekście na rynku mamy bardzo dużo urządzeń do zabezpieczeń. Warto jednak przemyśleć sprawę i nie wyrzucać pieniędzy w błoto. Jeżeli jesteście przed remontami warto poczekać i zamontować system przewodowy. Gdy pomieszczenia mamy wykończone sprawdzi się bezprzewodowy.

Wyślij zapytanie, dołącz rzuty budowlane lub szkic pomieszczeń przez formularz kontaktowy tutaj

Dodaj komentarz

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping
Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.